Do you have more questions? Let us know!
We would be happy to respond to any inquiries.
Inquiry


BAU Kıbrıs mühendis adayları yarıştı

BAU Kıbrıs mühendis adayları yarıştı

  • BAU Kıbrıs İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından mühendis adayı öğrencilerinin arasında “Spagetti Köprü” yarışması düzenlendi. 
  • Yarışma, mühendis adaylarının uygulama beceresini ve analiz yeteneklerini geliştirmeyi hedefleyerek uygulandı. Yarışma ile öğrenciler, kendi tasarladıkları maket köprüleri uygulamaya geçirerek, dayanıklılıklarını gözlemleme imkanı buldular.
Spagetti Köprü yarışmasıyla Mühendis adayı öğrencilerin uygulama beceresini ve analiz yeteneklerini geliştirmeyi hedeflerken, yapısal verimliliğin yani köprünün taşıdığı yükle köprünün kendi ağırlığı arasındaki orantısal hesaplamaların doğru şekilde değerlendirmesini yaparak, uygulamasını yapabilmeleri hedeflenmiştir. Böylece, tüm aşamaları öğrenciler tarafından geliştirilen tasarımların yük altındaki davranışları gözlemlenerek öğrencilere tasarım-davranış bilgisinin de kazandırılması amaçlanmıştır.
 
Bu yarışma vasıtası ile de öğrenciler kendi tasarladıkları maket köprüleri uygulamaya geçirerek, yarattıkları tasarımın dayanıklılıklarını ve davranışları birebir gözlemleme şansı bulmuşlardır.